Autorką poradnika jest niezależna redaktorka i pisarka. Ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Harvarda. Przez piętnaście lat pracowała dla najlepszych wydawnictw Nowego Jorku. Napisała bestselerową „Magię olewania”, „Ogarnij się!” i „Rób swoje”. Po zrezygnowaniu z pracy w korporacji przeniosła się z Brooklynu w Nowym Jorku na Dominikanę, gdzie teraz mieszka wraz z mężem, dwoma zdziczałymi kotami i mnóstwem jaszczurek, czasem odwiedza ją tarantula.
Sarha Knight autorka uznanej serii poradników „antyguru” w najnowszej książce próbuje pomóc czytelnikom przejąć kontrolę nad swoim życiem. Robi to w oryginalny sposób.
Pewnie słyszeliście o modlitwie o pogodę ducha (o akceptowaniu rzeczy, których nie można zmienić, odważnym zmienianiu tego, co można zmienić i mądrości, która pozwala odróżnić jego od drugiego). To, co proponuje Sahra Knigt w „Jak uspokoić swoje myśli” jest – jak sama pisze – bluźnierczą i dłuższą wersją tej modlitwy, z dodatkiem paru diagramów i innych takich.
Zabawny styl (z odrobiną wulgaryzmów i całą masą bezpośredniości) i plastyczne opisy sytuacji, które mogłyby się wydarzyć, ale najczęściej się nie wydarzają tylko doprowadzają do histerii – to motyw przewodni publikacji. Autorka pisze, że jej „przewodniki olewania” pomogły milionom ludzi odrzucić kłopotliwe zobowiązania, uporządkować swoje życie.
Wśród opisywanych i rozważanych wielokrotnie możliwości reakcji na różne sytuacje znajdujemy m.in kradzież plecaka z dokumentami, odwołanie lotu, awarię w domu, zepsutą fryzurę czy drukarkę, narobienie w majtki i całą masę „upierdliwostek”, z którymi musimy się mierzyć codziennie. Jest nawet gra – zabawa w wybór swojej przygody. Rozwód, śmierć, choroba, klęska żywiołowa…to problemy, o których antyguru jedynie wspomina i przyznaje, że są „bardziej dogłębne dzieła napisane przez osoby bardziej niż ja wykwalifikowane, aby wypowiadać się na takie tematy…”
Czytamy o Czterech Obliczach Histerii, o tym , jak zarządzać funduszami antyhisterycznymi i porządkować myśli, jak posortować swoje problemy, o trybie strusia i innym procesach które mogą pomóc nam przetrwać trudny czas.
Jeśli kiedykolwiek zdarzyło ci się pomyśleć: „A co będzie, jeśli…”, znacznie częściej niż powinieneś, zamartwiając się za bardzo i wpadając w histerię zbyt często, a także marnujesz swój czas i energię, obsesyjnie myśląc o tym, czego nie jesteś w stanie kontrolować- to potrafię ci pomóc – pisze Sarha Knight.
Niektóre rozdziały bardzo celnie trafiają w wyjątkowo aktualny stan lęku, niepokoju, paniki.
„Weź się uspokój, do cholery. Zidentyfikuj to, co jesteś w stanie kontrolować, zaakceptuj to, czego nie możesz – a potem sobie odpuść.
Jak mantrę autorka powtarza – zajmij się tym, co jesteś w stanie kontrolować.
Masz ograniczony zapas zasobów, które możesz poświęcić na swoje nagłe przypadki. „Trzeba ustalić priorytety pod kątem radzenia sobie z problemem. Musisz nauczyć się dokonywać mentalnej selekcji przypadków, aby być przygotowanym na poradzenie sobie z totalną gównoburzą, kiedy ta wtoczy się bez ostrzeżenia przez drzwi twojego mentalnego ostrego dyżuru.”
„Jak uspokoić swoje myśli. Dla wszystkich, którzy martwią się na zapas” to książka na miarę czasów, ale nie problemów, które nas trawią. Warto po nią sięgnąć, mechanizmy obronne, opisywane przez autorkę z dużym dystansem, przydadzą się w każdym czasie.
tekst: Dorota Olearczyk
Tekst powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Muza.