Program Nocy Muzeów w Uniwersytecie Artystycznym im. M. Abakanowicz w Poznaniu:
- godz. 14:00 – 21:00 – Żywioł ognia – wypały raku
.
Miejsce: Dziedziniec wewnętrzny UAP – Atrium UAP, budynek B (ul. 23 Lutego 20)Prowadzenie: Sekcja Ceramiczna Koła Naukowego Studentów UAP, pod opieką dr. Wojciecha Tężyckiego
.
Raku znaczy radość, przyjemność. Wieńczące efekty są często zaskakujące, nieprzewidywalne, zależne od rodzaju gliny, zastosowanego szkliwa, jak i sposobu wypału.
.
Ceramika raku narodziła się w Japonii w XVI wieku. Kiedyś używano do tego celu pieców opalanych drewnem. Początkowo były to naczynia lepione ręcznie stosowane podczas ceremonii picia herbaty. Współczesna technika wypału raku polega na szybkim wypale wstępnie wypalonych już obiektów z gliny w niedużych piecach ogrzewanych z butli gazowej. Następnie wyciągnięciu gorących prac i redukcji w palnym materiale i schłodzeniu w wodzie. Tę metodę wprowadzono w Stanach Zjednoczonych. Ma ona już niewiele wspólnego z tradycyjnym raku. Jednak dzięki tej technice powstają rzeczy piękne i za każdym razem unikatowe. Naczynia wypalone w ten sposób są zawsze czarne w miejscach, gdzie nie ma szkliwa ze względu na odymienie. Natomiast tam, gdzie zostało położone szkliwo, robią się tzw. krakle, czyli spękania na skutek szoku termicznego podczas wyjmowania gorącego obiektu z pieca.Podczas pokazów widzowie będą mieli możliwość zapoznania się ze sposobami szkliwienia ceramiki, a także przyjemność poszkliwić przygotowane już obiekty, które po wypale będzie można zabrać ze sobą.
.
- godz. 15:30 – Wernisaż wystawy Świeże oko | wystawa osób studiujących w XII Pracowni Malarstwa UAP
.
Miejsce: Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz, budynek F, ul. Szewska 16, sala 23 (wejście klatką schodową za dziedzińcem)Wystawa osób studiujących w XII Pracowni Malarstwa prowadzonej przez prof. dr hab. Janusza Marciniaka wraz z asystentką Moniką Szczygieł. Ekspozycja stanowi podsumowanie ostatnich miesięcy spędzonych w pracowni.
Tytuł wystawy odnosi się do kolokwialnej frazy “spojrzeć na coś świeżym/świeższym okiem”. W długotrwałym procesie twórczym niezwykle trudno zachować krytyczne i obiektywne spojrzenie. Przydatną praktyką jest odstawienie pracy na jakiś czas, czy poradzenie się kogoś, kto może nam przybliżyć własną perspektywę. Wystawa zbiorowa jest pretekstem do tego, żeby skonfrontować swoją twórczość z pracą innych i przywrócić swojemu spojrzeniu ostrość osądu. Nietuzinkowe realizacje młodych artystów, będące odpowiedziami na zadane hasła, a także związane z własnymi zainteresowaniami, stworzą przegląd perspektyw, jakie mają na świat młodzi artyści.Osoby artystyczne: Filip Andrunyk, Rafał Bobrowski, Alicja Borzyńska, Mateusz Drozdowski, Joanna Dymek, Olaf Frankowicz, Hjörleifur Halldórsson, Paulina Kaczyńska, Paulina Karkut, Palina Kuchynskaya, Tymon Lewandowski, Agata Lutowska, Julia Maksymiuk, Kornelia Nowak, Aleksandra Strzelińska, Daria Włodarczak, Weronika Wojciechowska, Paulina Woźniak, Angelika Tomkiewicz, Aleksandra Trzuskolas, Martyna Zielińska, Marcelina Żmuda
Opieka artystyczna: Janusz Marciniak, Monika Szczygieł
Czas trwania wystawy: 18.05-29.05.2024 — zwiedzanie poza wernisażem po wcześniejszym umówieniu mailowo: [email protected]
Wystawa jest odpowiednia do odwiedzenia z dziećmi. Budynek, w którym znajduje się pracownia, nie posiada windy – wejście dla osób z niepełnosprawnościami może być utrudnione.
- godz. 20:30 do 21:15 – Różnokształty – czyli II edycja Haute couture by UAP
.
Miejsce: Atrium UAP, budynek B (ul. 23 Lutego 20)Daj się oczarować bogactwem kolorów i kształtów form ubioru. Pozwól się zgubić w niezwykłej scenografii pokazu mody. Daj się wreszcie wciągnąć w wir muzyki i tańca. Doświadcz uniesienia i zachwytu nad tym niecodziennym widowiskiem.
II edycja Pokazu Katedry Ubioru zawiera w sobie elementy form ubioru, kostiumu, scenografii, ruchu scenicznego, tańca, światła i muzyki. To połączenie stworzy świat teatru, w którym wszystko jest możliwe, gdyż “Różnokształty” są również Twoim snem. Jak go wyśnisz tej nocy?
Wydarzenie przeznaczone jest dla wszystkich zainteresowanych ubiorem, kostiumem, sztukami wizualnymi i teatrem, bez ograniczeń wiekowych.
Pokaz przygotowuje Katedra Ubioru, aranżację przestrzenną Katedra Scenografii Wydziału Architektury Wnętrz i Scenografii UAP. Do współpracy zaprosiliśmy współpracującego z Teatrem Wielkim choreografa Viktora Davydiuka, markę Maciejka, Claris Model Management, Wyższą Szkołę Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu.
.
- godz. 21:00 – Pokaz performance Emergency Entrance #2
Miejsce: Dziedziniec wewnętrzny UAP – Atrium UAP, budynek B (ul. 23 Lutego 20) godziny: 21:00/21:30Pokazy performatywne studentów Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych UAP
.
- godz. 22:30 – Nocne zwiedzanie UAP połączone z warsztatami
.
Miejsce: Atrium UAP, budynek B (ul. 23 Lutego 20)Spacer z niespodziankami po jednej z najstarszych uczelni artystycznych w kraju. Twoje marzenie o zostaniu artystą spełni się tej Nocy!
Budynki:
A – Al. Marcinkowskiego 29,
B – ul. 23 Lutego 20,
Data:
sobota, 18.05.2024, 12:00
Wykonawca / Organizator:
Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
Lokalizacja:
Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
Al. Marcinkowskiego 29
60-967 Poznań
Bilety:
Wstep bezpłatny - 0 PLN