Rezerwat Archeologiczny Genius loci kryje w sobie olbrzymi wykop archeologiczny. Jest to miejsce, w którym odkryto doskonale zachowane konstrukcje wału obronnego grodu poznańskiego z X wieku. Zwiedzający mogą podziwiać wielkie dzieło inżynierii wczesnośredniowiecznej.
Dzięki nowoczesnemu otoczeniu i multimedialnym metodom przybliżania tematyki, każdy ma niepowtarzalną okazję do poznawania dziejów tego miejsca pod różnym kątem i z różnej perspektywy.
Rezerwat Archeologiczny Genius loci jest placówką Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
Zwiedzanie w godz. 17:00 – 24:00
Program Nocy Muzeów Rezerwatu Archeologicznego Genius loci:
- godz. 17:00 – 24:00 – udostępnienie obiektu dla zwiedzających
Dostępne wydarzenia od 17:00 – 24:00:
- Średniowieczne obozowisko wojów / pokaz
- Pokaz uzbrojenia średniowiecznych wojów / pokaz
- Bicie średniowiecznych monet / pokaz
- Stanowisko średniowiecznego kowala / pokaz
- godz. 17:30 i 22:30 – Zwiedzanie z księżną Dobrawą palatium Mieszka I / Prowadzenie: Karolina Andrys
. - godz. 18:00 – Walki wojów średniowiecznych / pokaz
. - godz. 18:30 – „Gród poznański – miejsce narodzin, życia i pośmiertnej chwały Bolesława Chrobrego” / Prelekcja jubileuszowa Prof. Hanny Koćki-Krenz
. - godz. 19:30 i 22:00 – Oprowadzanie po kościele Najświętszej Marii Panny in Summo / Prowadzenie: Marcin Kasprowicz
Określenie „in summo” odnosi się do lokalizacji kościoła – „na grodzie”. Stoi on w sercu dawnego grodu piastowskiego, na miejscu rezydencji książęcej. W trakcie wykopalisk archeologicznych odkryto relikty siedziby Mieszka I (palatium) oraz kaplicę księżnej Dobrawy. XV-wieczna świątynią posiada nietypowy wygląd: „ucięta” nagle wysoka fasada sprawia wrażenie nieukończonej. W XIX wieku kościół popadł w ruinę i miał zostać rozebrany. Ocalał jednak, służąc jako magazyn szpitalny i spichlerz. We wschodniej ścianie kościoła znajduje się kamień z charakterystycznymi bruzdami – według jednych pozostałość po ostrzeniu mieczy, według innych ślad diabelskiej łapy…
.
- godz. 20:00 – Wirtualny spacer po Ostrowie Tumskim – „rodzinna wędrówka śladami Bolesława Chrobrego” / Prowadzenie: dr Agnieszka Stempin / Spacer
. - godz. 21:00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Z kim tak Ci będzie źle jak ze mną? O związkach w średniowieczu” / Prowadzenie: Agnieszka Wiącek
Czy konkubinat był dopuszczalny w średniowieczu?
Czy można było powiedzieć „nie” zaaranżowanemu małżeństwu?
Czy była możliwość wzięcia rozwodu?
A co z wielką miłością dworską praktykowaną przez rycerzy? Czy był to tylko wytwór wyobraźni trubadurów, czy moda tamtych czasów? Na te, i jeszcze kilka innych pytań, z przymrużeniem oka odpowie czasowa wystawa pt. „Z kim Ci tak będzie źle jak ze mną? O związkach w średniowieczu”

Kościół NMP in Summo
Data:
sobota, 17.05.2025, 17:00 -00:00
Wykonawca / Organizator:
Rezerwat Archeologiczny Genius Loci
Lokalizacja:
Rezerwat Archeologiczny Genius Loci
ul. ks. I. Posadzego 3
61-108 Poznań
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN