W ramach tegorocznej Nocy Muzeów w Schronie Przeciwatomowym dla Władz Miasta Poznania będzie możliwość nie tylko zwiedzenia historycznego obiektu, ale także wzięcia udziału w oprowadzeniu kuratorskim po wystawie plenerowej „Obrona Cywilna w PRL-u”, której otwarcie miało miejsce 11 grudnia 2021 roku. Towarzyszyć mu będą warsztaty „Ćwiczenia OC po kryptonimem Outfit”.
Kuratorka wystawy przybliży genezę, rozwój, zasięg i system ochrony cywilów w czasach Polski Ludowej, aby przypomnieć lub uświadomić uczestniczkom i uczestnikom oprowadzania i warsztatu, jak dużą wagę przykładano do obrony mieszkańców miast i wiosek w czasach Polski Ludowej.
Podczas proponowanego na Noc Muzeów warsztatu przeprowadzony zostanie pokaz zakładania masek przeciwgazowych. Osoby chętne będą mogły również wziąć czynny udział w wydarzeniu i spróbować samodzielnie założyć maskę.
Program Nocy Muzeów w Przeciwatomowym Schronie dla Władz Miasta Poznania:
- godz. 17:00 – 24:00 – Indywidualne zwiedzanie ekspozycji stałej – Przeciwatomowy schron dla władz miasta Poznania i Galeria Plakatu z okresu socjalizmu
.
Ulica Słupska 62 w Krzyżownikach to atrakcyjny adres, nieopodal Jeziora Kierskiego. Tam na przełomie lat 50. i 60., na dość sporej posesji pojawił się dom. Właściwie podobny do innych w okolicy, jednak miał swoją tajemnicę. Pod ziemią powstał sekretny schron przeciwatomowy dla prezydenta Poznania oraz najwyższych urzędników magistratu. Został odtajniony dopiero w 2000 roku! Dzisiaj zapraszamy do zwiedzania willi, w której urządziliśmy Galerię Plakatu z okresu socjalizmu oraz schronu.kuratorki ekspozycji: Kinga Przyborowska, Maria Skrzypczak.W Galerii Plakatu zwiedzający mogą zobaczyć m.in. plakaty stworzone w duchu doktryny socrealizmu, obowiązującej w sztuce polskiej w pierwszej połowie lat 50. Noc Muzeów będzie okazją do przedstawienia kontekstów społeczno-politycznych, jakie miały wpływ na charakter ówczesnej twórczości plastycznej.
. - godz. 17:30 – 18:00 – Oprowadzanie po ekspozycji stałej Galerii Plakatu z Okresu Socjalizmu. / Prowadzenie: A. Matuszak
. - godz. 17:00 – 24:00 – Gra terenowa
.
Po wejściu do Muzeum chętni otrzymają grę terenową z zaznaczonymi na niej punktami z zagadkami, które uczestnicy zabawy będą musieli rozwiązać. Każda prawidłowa odpowiedź będzie zawierała literkę, a po połączeniu wszystkich rozwiązań powstanie hasło. Przygotowanie gry: K. Przyborowska
Schron Przeciwatomowy dla Władz Miasta Poznania został zbudowany w latach 50. XX wieku jako tajne centrum dowodzenia obroną przeciwlotniczą Poznania. Inicjatywa wzniesienia tego obiektu wynikała z wytycznych przyjętych w uchwale z 26 lutego 1951 roku o Terenowej Obronie Przeciwlotniczej. W myśl jej założeń Schron miał pełnić rolę ośrodka dowodzącego miejskimi siłami związanymi z obroną cywilną – nadzorowaniem akcji ratunkowych w przypadku przeprowadzenia ataku lotniczego. W wyposażeniu obiektu znajdowały się m.in. centrala telefoniczna – służąca łączeniu się z innymi schronami w mieście – oraz radiostacja, która pozwalała na wydawanie komunikatów o zagrożeniach. Schron zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem do 1994 roku, jednak jeszcze do początku XXI wieku pozostawał tajny. W 2012 roku Wielkopolskie Muzeum Niepodległości udostępniło obiekt zwiedzającym.
Godziny otwarcia: 17:00 – 24:00 (ostatnie wejście do Muzeum 23:30)
Data:
sobota, 17.05.2025, 17:00 -00:00
Wykonawca / Organizator:
Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania
Lokalizacja:
Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania
ul. Słupska 62
60-458 Poznań
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN