Na ekspozycji zaaranżowanej tak, aby oddawała klimat czasów, w których żył i tworzył Henryk Sienkiewicz, znajdują się m. in. meble z epoki, dzieła sztuki oraz unikatowe pamiątki po pisarzu. Jedna z sal została wyposażona w multimedia, wzbogacające przekaz o życiu Noblisty.
Wśród najcenniejszych eksponatów prezentowanych w Muzeum znajdują się: replika medalu Nagrody Nobla z 1905 r., przyznanej Sienkiewiczowi za całokształt twórczości, kolekcja rzeźbiarza Franciszka Ksawerego Blacka, w skład której wchodzi odlew prawej dłoni i maska pośmiertna pisarza, rękopisy utworów, m. in. fragment Potopu, pamiętnik pierwszej narzeczonej Henryka Sienkiewicza – Marii Kellerówny, a także projekty scenografii do filmu W pustyni i w puszczy z 1973 r. autorstwa Wiesława Śniadeckiego.
Ważną część zbiorów Muzeum stanowi księgozbiór, obejmujący prawie 5 000 pozycji, na który składają się: czasopisma z pierwodrukami prasowymi, pierwsze wydania powieści, przekłady utworów Henryka Sienkiewicza na języki obce, m. in. chiński, hebrajski, arabski, wietnamski, armeński czy esperanto.
Program Nocy Muzeów w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza:
- godz. 17:00 – 24:00 – Wystawa stała
.
W pięknych wnętrzach zabytkowej kamienicy poznacie życie i twórczość błyskotliwego dziennikarza, miłośnika podróży, a przede wszystkim zdolnego literata. Historia powstania najmłodszego muzeum poświęconego pisarzowi jest równie niezwykła! Sienkiewicz nie miał oczywistych związków z Poznaniem. W stolicy Wielkopolski był zaledwie kilka razy, a w kamienicy przy Starym Rynku 84 nie gościł nigdy! Los złączył pisarza z Poznaniem przez osobę Ignacego Mosia, intrygującego człowieka, który większość życia poświęcił kolekcjonowaniu pamiątek związanych z Noblistą, jego twórczością i rodziną. Ignacy Moś przekazał swoje bogate zbiory poznańskiej Bibliotece Raczyńskich, a władze miasta na siedzibę Muzeum przeznaczyły wyjątkową XVI-wieczną kamienicę. Jej właścicielami byli niegdyś wybitni mieszkańcy Poznania, tacy jak Jan Baptysta Quadro – budowniczy renesansowego Ratusza i Cyryl Ratajski – prezydent miasta. Na ekspozycji zaaranżowanej tak, aby oddawała klimat czasów, w których żył i tworzył Henryk Sienkiewicz, znajdują się m. in. meble z epoki, dzieła sztuki oraz unikatowe pamiątki po pisarzu.
.
- godz. 17:00 – 24:00 – Wystawa czasowa – „Zaczarowany kredens. Sklep z zabawkami”
.
Dawno, dawno temu przy Starym Rynku w Poznaniu otwarto niezwykły sklep, sklep z zabawkami… Zapraszamy na barwną opowieść o historii dziecięcych zabawek i zabaw. Odkryjemy przed Wami zdumiewające dzieje poznańskich domów towarowych z przełomu wieków XIX i XX. Poznamy także ich nietuzinkowych właścicieli. Wspólnie wyruszymy do krainy wyobraźni, odkrywając niejedną tajemnicę. A zaczniemy od zagadki dotyczącej szarej gąsienicy i pięknego motyla.
. - godz. 18:00 / 19:00 – ASZ TEATR specjalnie DLA DZIECI: „Zaczarowany kredens. Sklep z zabawkami”/ spektakl dla dzieci
.
Dawno, dawno temu przy Starym Rynku w Poznaniu otwarto niezwykły sklep, sklep z zabawkami… Zapraszamy na spektakl ASZ TEATR-u dla dzieci! Odkryjemy przed Wami zdumiewające dzieje poznańskich domów towarowych z przełomu wieków XIX i XX. Poznamy także ich nietuzinkowych właścicieli. Wspólnie wyruszymy do krainy wyobraźni, odkrywając niejedną tajemnicę. A zaczniemy od zagadki dotyczącej szarej gąsienicy i pięknego motyla.
.
Obowiązują zapisy: telefoniczne 61-852-89-71 lub mailowe [email protected]
. - godz. 20:00 / 21:00 – ASZ TEATR: „Zaczarowany kredens. Sklep z zabawkami”
.
Dawno, dawno temu przy Starym Rynku w Poznaniu otwarto niezwykły sklep, sklep z zabawkami… Zapraszamy na spektakl ASZ TEATR-u! Odkryjemy przed Wami zdumiewające dzieje poznańskich domów towarowych z przełomu wieków XIX i XX. Poznamy także ich nietuzinkowych właścicieli. Wspólnie wyruszymy do krainy wyobraźni, odkrywając niejedną tajemnicę. A zaczniemy od zagadki dotyczącej szarej gąsienicy i pięknego motyla.
Zwiedzanie w godz. 17:00 – 24:00
Data:
sobota, 17.05.2025, 17:00 -01:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza
Lokalizacja:
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza
Stary Rynek 84
61-772 Poznań
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN