Na ekspozycji zaaranżowanej tak, aby oddawała klimat czasów, w których żył i tworzył Henryk Sienkiewicz, znajdują się m. in. meble z epoki, dzieła sztuki oraz unikatowe pamiątki po pisarzu. Jedna z sal została wyposażona w multimedia, wzbogacające przekaz o życiu Noblisty.
Wśród najcenniejszych eksponatów prezentowanych w Muzeum znajdują się: replika medalu Nagrody Nobla z 1905 r., przyznanej Sienkiewiczowi za całokształt twórczości, kolekcja rzeźbiarza Franciszka Ksawerego Blacka, w skład której wchodzi odlew prawej dłoni i maska pośmiertna pisarza, rękopisy utworów, m. in. fragment Potopu, pamiętnik pierwszej narzeczonej Henryka Sienkiewicza – Marii Kellerówny, a także projekty scenografii do filmu W pustyni i w puszczy z 1973 r. autorstwa Wiesława Śniadeckiego.
Ważną część zbiorów Muzeum stanowi księgozbiór, obejmujący prawie 5 000 pozycji, na który składają się: czasopisma z pierwodrukami prasowymi, pierwsze wydania powieści, przekłady utworów Henryka Sienkiewicza na języki obce, m. in. chiński, hebrajski, arabski, wietnamski, armeński czy esperanto.
Program Nocy Muzeów w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza:
- godz. 18:30, 19:30, 20:30, 21:30 – Spektakle – W saloniku. Asz Teatr u Sienkiewicza
.
Przenieśmy się w czasie do XIX wieku! Piękne stroje, etykieta i salonik towarzyski, w którym toczy się rozmowy o sprawach kultury, sztuki i polskiej niepodległości. Dzięki aktorom Asz Teatru mury naszej kamienicy ożyją. Zapraszamy na wieczorek teatralny u Sienkiewicza!
.
- godz. 19:00 – Trójkąty miłosne u Sienkiewicza. Odsłona II „Rodzina Połanieckich” – oprowadzanie kuratorskie
.
Wystawa czasowa w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza to próba odczytania powieści „Rodzina Połanieckich” z zupełnie nowej perspektywy. Opowiemy Wam historię miłości i nienawiści, prawdy i pozorów. Podczas oprowadzania kurator opowie nie tylko o tym, w jaki sposób Sienkiewicz wykorzystał schemat trójkąta miłosnego w swojej powieści, ale też o bogactwie obyczajowym przedstawionego przez niego świata, jego inspiracjach różnymi tekstami kultury, ukrytej warstwie symbolicznej, fenomenie serialowej adaptacji powieści z Anną Nehrebecką i Andrzejem Mayem w rolach głównych oraz pewnym skandalu z prywatnego życia pisarza.Obowiązują zapisy telefoniczne 61-852-89-71 lub mailowe: [email protected]
. - godz. 20:00 – Wykład – Daj się wciągnąć w „Wiry” Henryka Sienkiewicza
.
Zapraszamy na wykład, podczas którego opowiemy nie tylko o miłości i namiętnościach, jakie targały bohaterami powieści „Wiry”, ale przede wszystkim opowiemy o skomplikowanej historii samej powieści. Ponadto odpowiemy na pytanie, dlaczego „Wiry”, zamiast wciągać kolejnych czytelników, zostały na długie lata „zapomniane”.
.
Obowiązują zapisy telefoniczne 61-852-89-71 lub mailowe: [email protected]
Zwiedzanie w godz. 17:00 – 1:00
Data:
sobota, 18.05.2024, 17:00 -01:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza
Lokalizacja:
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza
Stary Rynek 84
61-772 Poznań
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN