Muzeum Instrumentów Muzycznych (tuż obok Ratusza), pochwali się najnowszym projektem „Musica Wartenbergensis”, który dotyczy kompleksowego opracowania rękopisów muzycznych pochodzących z nieistniejącego już klasztoru jezuitów w Otyniu.
W czasie Nocy Muzeów zaprosi też dzieci na warsztaty z tworzenia papieru czerpanego i pisania na nim tradycyjnym piórem z atramentem z kałamarza. W Muzeum Instrumentów nie może też zabraknąć muzyki na żywo.
Program Nocy Muzeów w Muzeum Instrumentów Muzycznych
- godz. 17:00 – 01:00 – Udostępnienie Muzeum dla zwiedzających.
.
- godz. 17:30, 19:30 i 21:30 – Musica Wartenbergensis – od XVIII-wiecznego rękopisu do muzycznego doświadczenia
.
Jaką drogę przechodzi muzyka, by ze starego rękopisu muzycznego, który jest jedynie przepisem na utwór stać się żywym dźwiękiem? Podczas spotkania opowiemy o tym zazwyczaj niedostępnym dla słuchacza procesie, którego etapy zobrazowane zostaną nie tylko słowem, ale także muzyką na żywo. Spotkanie w Sali Kameralnej im. Marcin Groblicza.
.
Wykonawcy: Michał Grześkowiak – skrzypce (instrument Guadagniniego z kolekcji MIM), Monika Woźniak – klawesyn
.
Wykład: Patryk Frankowski, Olga Olejniczak (MIM)
. - godz. 17:00 i 19:00 – W pracowni muzycznego skryptora – warsztaty dla rodzin z dziećmi (7–12 lat)
.
Poznajcie tajemnice XVIII-wiecznych rękopisów muzycznych… Skąd brał się papier, a skąd atrament? Jak wyglądał zapis muzyczny tych czasów? Stwórzcie własną kartkę papieru czerpanego i przygotujcie atrament według prastarej receptury! Zajęcia w Sali Edukacyjnej.
.
Prowadzenie: Aleksandra Kwiatkowska i Ludwika Kaczmarek
Muzeum Instrumentów Muzycznych
Jedyna tego rodzaju instytucja w kraju, łącząca w swoich zbiorach zarówno instrumenty muzyki artystycznej, jak i tradycyjne instrumenty z różnych kultur świata. Naszą misją, zgodnie z pierwotną wizją Zdzisława Szulca, jest dokumentowanie i zachowywanie dziedzictwa muzycznego poprzez gromadzenie różnorodnych instrumentów muzycznych, od dawnych po ludowe i egzotyczne. Naszym celem jest stworzenie Polskich Zbiorów Muzycznych, kontynuując tym samym dzieło naszego inicjatora.
Jesteśmy oddani poszerzaniu naszej kolekcji o nowe i interesujące zabytki, oraz rozwijaniu jej w nowych kierunkach, aby jeszcze pełniej oddać różnorodność dziedzictwa muzycznego. Chcemy również zapewnić naszym gościom niezapomniane doświadczenia poprzez możliwość odsłuchania brzmienia historycznych instrumentów ze zbiorów Muzeum. Dołączając do ducha czasu, pragniemy szerzyć wiedzę o instrumentach w sposób atrakcyjny i przystępny dla wszystkich.
Data:
sobota, 18.05.2024, 17:00 -01:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Instrumentów Muzycznych
Lokalizacja:
Muzeum Instrumentów Muzycznych
ul. Stary Rynek 45
61-772 Poznań
Bilety:
Wstęp - 2 PLN