U zbiegu ulic Dominikańskiej i Szewskiej, na terenie dawnej osady św. Gotarda, oczom zwiedzających ukazuje się masywna barokowa wieża oraz oryginalny wczesnogotycki portal prowadzący do jednego z największych kościołów Poznania oraz do pierwszego na ziemiach polskich sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.
We wnętrzu kompleksu zwiedzający mogą podziwiać miejsca na co dzień niedostępne dla turystów – a ostatnio poddane remontom i konserwacjom – przede wszystkim architekturę gotycką (np. sanktuarium, dawne krużganki, prezbiterium kościoła), późnorenesansową (zaplecki stalli w prezbiterium kościoła), barokową (np. nawa kościoła z wyposażeniem, galeria, zakrystia), czy neogotycką (ołtarz w sanktuarium z koronowanym cudownym obrazem Matki Bożej Różańcowej).
Przy wszystkich wartych zobaczenia miejscach umieszczone są tablice informacyjne z opisem w języku polskim i angielskim, które zawierają także kody QR (nie jest konieczne połączenie z Internetem) z opisem do odczytania w smartfonie.
Harmonogram Nocy Muzeów:
- godz. 16:00 – 17:30 – Pokaz wypieku cerkiewnego chleba liturgicznego – prosfor
.
Miejsce zwiedzania: pomieszczenie przed dużą zakrystią.
.
Od dwóch lat w poznańskim klasztorze oo. jezuitów swoje nabożeństwa sprawuje prawosławna wspólnota ukraińska, której kapelanem jest o. mitrat Iwan Dziuba z Prawosławnej Cerkwi Ukrainy. Do każdej celebracji Eucharystii potrzebne są świeże, specjalnie wypieczone chleby, zwane prosforami. Takiemu właśnie przygotowaniu chlebów przez o. Iwana będzie się można przyglądać i oczywiście z nim porozmawiać: i po polsku i po ukraińsku. Chleby tego dnia wypieczone zostaną zużyte do niedzielnej Eucharystii oraz pobłogosławione na zakończenie nieszporów celebrowanych tego samego dnia o g. 18.00 w kościele głównym), by wierni mogli się nimi pokrzepić oraz zabrać cząstki do domu.
. - godz. 16:00 – 21:00 – Galeria u Jezuitów
.
Wejście schodami po lewej stronie (za kratą) na piętro lub od ul. Dominikańska 10.
.
Wystawa: UNOSZENIE / UPLIFTED. Autorka: Monika Shaded, Kuratorka: Monika Kurmin- Winterhagen. Prezentowane obiekty balansują między materią a ulotnością, przypominając o przemijaniu i pamięci skazanej na zapomnienie. Unoszące się nad ziemią, łączą tęsknotę za czymś wyższym – czymś, co unosi się poza nami, poza naszym zasięgiem. Cechują się wyimaginowanym, niepewnym marzeniem, efemerycznością i chwilową obecnością. Wspólnie kierują wzrok ku górze, spotykając się w miejscu zawieszenia.O godzinie 19:00 nastąpi otwarcie wystawy: PARAWAN, Autorzy: Wojciech Gorączniak, Adam Nowaczyk. Rzeczywistość społeczno-polityczna wytworzyła zespół symboli związanych z wytyczaniem terytoriów oraz regulowaniem zachowań – w „trosce” o bezpieczeństwo oraz z potrzeby kontroli. Obiekt był elementem perfomance’u na festiwalu FAMA w Świnoujściu. Namalowano na nim kształty, intuicyjnie odnoszące się do różnego rodzaju znaków zakazu, nakazu, informacyjnych, ostrzegawczych itp.w loggii Galerii u Jezuitów odbywać się będzie promocja działań skupionych przy poznańskim klasztorze jezuitów: Fundacja i Poradnia Vinea, Wspólnota Życia Chrześcijańskiego, Wiara z Szewskiej – spotkania dla seniorów i nie tylko.
Będzie można zobaczyć rękodzieło pań ze Spotkań kreatywnych – robótki ręczne oraz spróbować swoich sił i cierpliwości z drutami i szydełkiem.Do zobaczenia i kupienia będzie również tradycyjne rękodzieło z Białorusi.
Kaligrafia średniowieczna – warsztaty dla dzieci i nie tylko w godz. 16.00 – 17.00.
Uczestnicy zapoznają się ze średniowieczną techniką pisania piórem gęsim.
- godz. 16:00 – 21:00 – Pracownia Działań Twórczych
.
Wejście od ul. Dominikańskiej 10 – przez bramę.
.
Niezwykła okazja, by odwiedzić Pracownię Działań Twórczych i zapoznać się z dziełami wykonanymi przez uczestników warsztatów. Będzie można zobaczyć m.in. ikony, mozaiki, witraże.
. - godz. 16:00 / 19:00 / 20:00 – Prezentacje dużych organów
.
Miejsce zwiedzania: empora organowa w kościele – wejście po lewej stronie za kruchtą.
.
W kościele znajdują się prawie 100-letnie koncertowe organy firmy Rieger (Czechy – Austria), op. 2163. Po wieloletniej przerwie uruchomione ponownie w maju 2023 r. z okazji Nocy Muzeów. Również tym razem będzie można wejść na emporę organową, zobaczyć instrument z bliska, obserwować grającego organistę czy porozmawiać z nim. Jednak brzmienie organów najlepiej prezentuje się mniej więcej w połowie długości kościoła.
.
Prezentacje małych organów (w trakcie zwiedzania z przewodnikiem) empora organowa w sanktuarium – drzwi po lewej stronie wchodząc schodami do galeriiSanktuarium Matki Bożej Różańcowej wyposażone jest w zabytkowe małe organy zbudowane w r. 1880 przez J. Gryszkiewicza harmonizujące doskonale z neogotyckim wyposażeniem wnętrza. Na zwiedzających oczekiwać będzie organista, który chętnie zaprezentuje organy i opowie o ciekawostkach związanych z instrumentem.
.
- godz. 16:20 – Zwiedzanie z przewodnikiem
.
Zwiedzanie odbywa się w godzinach:
16.20, 19.20, – w języku polskim
20.00 – w języku polskim i angielskim
.
Zbiórka w kościele w pierwszych ławkach przy barokowej ambonie
.
Odwiedzającym gościom proponujemy zwiedzanie kompleksu klasztornego z przewodniczką PTTK p. Katarzyną Nagórską. Jak zwykle swą opowieść o dawnym klasztorze dominikańskim pani przewodnik rozpocznie od historii osady św. Gotarda.
. - godz. 16:00 – 20;00 – Wieża św. Gotarda INÉS EN LA TORRE
.
wejście z placu na lewo od głównego wejścia do kościołaINÉS EN LA TORRE. Agnieszka Miętkowska-Zawal i jej pracownia malarska w wieży. Artystka malarka, dyplom ASP Poznań w 1998 r. Zajmuje się malarstwem sztalujowym na płótnie i na papierze oraz projektuje i wykonuje monumentalne witraże i mozaiki. Jej dzieła charakteryzują się ekspresjonizmem i symbolizmem.
. - godz. 17:00 – Koncert wielkanocny pt.: Regnavit Dominus
.
sanktuarium MB RóżańcowejUroczyste śpiewy wielkanocne w wykonaniu chóru parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Poznaniu pod dyrekcją Joanny Piech-Sławeckiej i Marty Lewandowicz oraz solistów.
.
Data:
sobota, 17.05.2025, 16:00 -21:00
Wykonawca / Organizator:
Kościół oo.Jezuitów w Poznaniu pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Boskiej Pocieszenia
Lokalizacja:
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia. Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Klasztor oo. Jezuitów w Poznaniu
ul. Szewska 18
61-760 Poznań
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN