Muzeum Ziemi działa od 28 listopada 2008 roku. Wtedy do zaprezentowano pierwsze okazy, głównie agatów, wypożyczone z kolekcji Kazimierza Kozakiewicza.
Pracownia Muzeum Ziemi jest jednym z najmłodszych tego typu obiektów w Polsce. Na niewielkiej powierzchni ok. 80 m² zgromadzono blisko 2000 wyjątkowych i cennych okazów minerałów, skał i skamieniałości. Jednostka szczyci się unikatową kolekcją meteorytów.
Tu też prezentowany jest jeden z największych w Polsce – ważący blisko 262 kg – meteoryt Memorss. Wydobyto go w październiku 2012 roku z głębokości około dwóch metrów. Zdarzenie to zostało określone przez National Geographic Travelery Naukowym Odkryciem Roku 2012.
Poza kolekcją fragmentów meteorytów, w Pracowni prezentowane jest wyjątkowo atrakcyjny zbiór polskich agatów z Gór Kaczawskich Dolnego Śląska. Ekspozycję mineralogiczną uzupełniają m.in.: kolekcja sudeckich kalcytów, halogenki i siarczany z Niżu Polskiego. Znajdziemy tu też minerały z pegmatytów masywu granitoidowego Strzegom-Sobótka oraz minerały rudne z kopalni KGHM-u.
Od 2016 roku, w Pracowni zobaczyć można wystawę zatytułowaną „Polska w przeszłości geologicznej: wysokie góry, gorące morza”.
W muzeum może jednorazowo przebywać 15-20 osób.
Na zwiedzanie warto zarezerwować do około 30 minut.
Miejsce:
Pracownia Muzeum Ziemi UAM
ul. Bogumiła Krygowskiego 10
61-680 Poznań