Muzeum Archidiecezjalne prezentuje zabytki sakralne z kościołów z terenu całej Wielkopolski. W zbiorach muzeum znajduję się tzw. miecz świętego Piotra, a jego replika eksponowana jest w katedrze.
Zbiory sztuki sakralnej. Jedno z najstarszych muzeów tego typu w Polsce, założone w latach 1894–1898. Należy do zabytków i atrakcji trasy turystycznej Traktu Królewsko-Cesarskiego czyli głównej trasy turystyczno-kulturowej przebiegającej przez Poznań.
Siedzibą muzeum jest budynek Akademii Lubrańskiego, pierwszej w Poznaniu uczelni o charakterze szkoły wyższej, jednocześnie pierwszej w Polsce nowoczesnej uczelni humanistycznej. Jej fundatorem był biskup poznański Jan Lubrański, który – wraz z królem Zygmuntem Starym – zapewniał również fundusze na jej działalność. Akademia działała w latach 1519–1780.
W latach 2006/2007 obiekt został poddany gruntownej renowacji, w tym czasie przygotowano również przestrzeń wystawienniczą na potrzeby muzeum.
785 dzieł sztuki obejmuje zbiory MA – kolekcję malarstwa i rzeźby gotyckiej, kolekcję sztuki nowożytnej, portretów, tkanin liturgicznych, porcelany, szkła, sreber użytkowych z XIX-wiecznych europejskich wytwórni oraz kolekcję argenteriów (srebrnych i złotych naczyń), a wśród nich np.: monstrancję Władysława Jagiełły.
Miejsce:
Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu
ul. J. Lubrańskiego 1
61-108 Poznań