David LaChapelle
Słynny fotograf zyskał światową popularność, kiedy światło dzienne ujrzały jego ekstrawaganckie zdjęcia takich gwiazd jak David Beckham, Lady Gaga, Madonna, Elton John, Elisabeth Taylor, Michael Jackson, rodzina Kardashianów czy top modelek z Naomi Campbell na czele. W środowisku artystycznym mówi się, że to prawdziwy następca Andy’ego Warhola, który był zresztą jego mentorem.
Jego zdjęcia pojawiają się systematycznie w najsłynniejszych magazynach świata, m.in. w Vogue, Rolling Stones czy Vanity Fair. Prócz fotografii, zajmuje się także reżyserią teledysków, które zrealizował chociażby dla Florence & The Machine, Britney Spears czy Jennifer Lopez.
To on rozebrał Lil Kim i pokrył jej ciało logotypem Louisa Vuittona, włożył cierniową koronę Kanye Westowi, a z Marka Wahlberga stworzył blond seksbombę. Czy to wybity ząb i podbite oko Jerry’ego Springera na okładce Esquire, czy zalotna Kylie Minogue z hula hop w GQ, czy baśniowa Tori Amos w tajemniczym ogrodzie dla Rolling Stone’a – wrażenia po obejrzeniu jego zdjęć pozostają z odbiorcą na długo.
Wystawa obejmie najbardziej znane prace, w tym „American Jesus: Hold Me”, czy „Rape of Africa”, a także martwe natury, pejzaże i aranżowane sceny.
Kurator: Wojtek Piotr Onak
Wystawa czynna od 5 września do 10 grudnia 2018
David LaChapelle – biografia
(ur. 11 marca 1963 w Fairfield w Connecticut) – artysta, fotograf, producent i reżyser filmowy. Na początku XXI wieku zasłynął jako surrealistyczny fotograf ze swoich ekstrawaganckich i często skandalicznych zdjęć takich znanych osobistości jak Paris Hilton, Jerry Springer czy David Beckham. Został uznany przez więcej niż jedno źródło jako pierwszy prawdziwy spadkobierca Andy’ego Warhola i podbił świat fotografii, mody, reklamy dzięki swojemu niepowtarzalnemu stylowi wyniesionemu z pop-artu, stając się samemu ikoną popkultury.
W latach 80.
związał się z 303 Gallery, która również wystawiała pracę artystów takich jak Doug Aitken czy Karen Kilimnik. Mając 17 lat poznał Andy’ego Warhola, który zaproponował mu pierwszą pracę jako fotograf dla magazynu Interview. W tym okresie jego przyjaciółmi byli Keith Haring i Jean-Michel Basquiat.
Jego prace wielokrotnie gościły na okładkach najbardziej prestiżowych magazynów takich jak Details, GQ, i-D, Rolling Stone, The New York Times Magazine, Vogue, The Face, Vanity Fair, Vogue Italia czy Vogue Paris.
Przed jego obiektywem stanęły także najbardziej kontrowersyjne gwiazdy, m.in.: Avril Lavigne, Eminem, Angelina Jolie, Madonna, Lady Gaga, Gisele Bündchen, Naomi Campbell[13], Pamela Anderson, Mariah Carey (w 2013 podczas pracy nad singlem Almost Home), Christina Aguilera, Amanda Lepore, Elton John, Courtney Love czy Britney Spears. Współpracował też z H&M, bebe Stores, Ecco, Siemens, Motorola, HBO, MTV i Paramount.
W 2003
zadebiutował jako reżyser telewizyjnego filmu dokumentalnego Darkfibre Entertainment Ltd. Klauni w rajtuzach (Clowns in the Hood). Za realizację krótkometrażowego filmu Krumped (2004) o hip-hopie otrzymał nagrodę Jury Aspen Shortsfest oraz na Sundance Film Festival. Z kolei za Rize (2005) z udziałem Tommy’ego the Clowna i Kevina Richardsona jako najlepszy film dokumentalny odebrał nagrodę na Bangkok International Film Festival. Został także uhonorowany nagrodą Vito Russo GLAAD Media Awards. Wyreżyserował też teledyski różnych wykonawców, takich jak Moby, Mariah Carey, Robbie Williams, Christina Aguilera czy Elton John.
W 2011
miał wystawę swoich prac w The Lever House w Nowym Jorku, Museo Arte Contemporáneo de Puerto Rico w Portoryko (Muzeum Sztuki Współczesnej), Hangaram Design Museum w Seulu i Galerie Rudolfinum w Pradze. W następnych latach brał udział w wystawach w Los Angeles County Museum of Art w Los Angeles (2012), Musée d’Orsay w Paryżu (2013), National Portrait Gallery w Waszyngtonie (2014) i OstLicht Galerie fur Fotografie w Wiedniu (2014). Jedną z jego największych artystycznych solowych ekspozycji była w Fotografiska Museet w Szwecji (2013).
W 2014
jego seria „Land Scape” prezentowana była w Nowym Jorku, Wiedniu, Londynie i Paryżu. W 2015 LaChapelle miał wystawy międzynarodowe, w tym MAC Lima w Peru, Palazzo delle Esposizioni w Rzymie i Museo de Arte Contemporáneo w Chile. W 2016 jego prace Lachapelle zostały zaprezentowane w The Victoria and Albert Museum w Londynie, DSC w Pradze, w kilku miejscach w Montevideo w Urugwaju oraz The Edward Hopper House w Nowym Jorku. Inne wybrane ekspozycje muzealne obejmują: National Portrait Gallery w Waszyngtonie, Los Angeles County Museum of Art, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kestner-Gesellschaft w Hanowerze, Shanghai Duolun Museum of Modern Art w Szanghaju, Museum of Contemporary Canadian Art w Toronto, Palazzo Reale w Mediolanie czy KunstHausWien w Wiedniu.
[wikipedia.pl]
Data:
środa, 05.09.2018 - poniedziałek, 10.12.2018
Godzina 12:00
Wykonawca / Organizator:
David LaChapelle
Lokalizacja:
Stary Browar | Park Starego Browaru | Galeria na Dziedzińcu
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
Bilety:
Wstęp - 20 PLN