Inspiracją dla twórców są mitologia i filozofia grecka, ale w swoich poszukiwaniach eksplorują też inne kultury aby stworzyć organiczne podstawy dla rezultatu końcowego.
Czas może być pomiarem chronologicznym, linearną sekwencją złożoną z jednakowych momentów liczonych za pomocą zegarów lub innych urządzeń.
Czas to także Tempo w muzyce, zmiany prędkości or Rytm, cykliczność akcentów, które powtarzają się w nieskończoność.
Czas to Kairos, ten idealny, właściwy moment, pojedyncza chwila i nie ma drugiej takiej samej. Wreszcie Czas może być Synchronicznością, ideą według której chwila nie jest konsekwencją poprzedniej, ale złożoną siecią, w której prawdziwe znaczenie jest efektem koincydencji, a nie tylko poprzez wyjaśnienie przyczyn. Wszystkie wyobrażenia Czasu idą razem z grecką boginią Ananke, symbolizującą Konieczność i Nieuchronność. Jej bratem jest Chronos, reprezentujący czas w ujęciu linearnym, oboje byli splątani ze sobą jak węże gdy tworzył się Wszechświat. Ananke jest tez matką trzech Mojri (bogiń losu).
Klepsydra to dzieło 5 choreografów. Każdy z nich tworzy jedną z części finałowego spektaklu, ale też każdy z nich zatańczy w pozostałych fragmentach. Każda część opowie o jednej z idei Czasu (Tempo, Rytm, Kairos, Synchroniczność, Ananke). Autorem muzyki skomponowanej specjalnie dla spektaklu jest Piotr Staniszewski.
Spektakl powstawał w MAgdeburgu i Poznaniu.
Data:
sobota, 30.07.2022, 18:00
Wykonawca / Organizator:
Polski Teatr Tańca
Lokalizacja:
Polski Teatr Tańca
ul. Stanisława Taczaka 8
61-818 Poznań
Bilety:
Bilety od - 15 PLN