Galeria Sztuki Współczesnej na drugim piętrze MNP została zainspirowana koncepcją prof. Piotra Piotrowskiego, który kierował Działem Sztuki Współczesnej w latach 1992–1997. Ekspozycja skupia się na lokalnej awangardzie w kontekście polskiej sztuki powojennej, z podziałem na tematyczne sektory: Farba, Faktura, Fantastyka, Forma + Realizm, Realizm + Figura, Ciało, Media i Eksperyment.

foto: MNP
Kolekcja obejmuje dzieła klasyków polskiej awangardy, takich jak Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski czy Stefan Gierowski, a także artystów związanych z poznańską sceną, m.in. Piotra Potworowskiego, Jana Berdyszaka i Alfreda Lenicy. Wystawa prezentuje obrazy, rzeźby, instalacje, fotografie i wideo, łącząc prace nestorów awangardy, takich jak Maria Jarema czy Henryk Stażewski, z twórczością młodego pokolenia, m.in. Wojciecha Bąkowskiego, Pawła Bownika i Agnieszki Brzeżańskiej.
W nowej aranżacji znalazły się również dzieła przechowywane wcześniej w magazynach, w tym prace Erny Rosenstein, Kazimierza Mikulskiego i Andrzeja Wróblewskiego. Umożliwiono także dwustronną prezentację wyjątkowej kompozycji Wróblewskiego „Treść uczuciowa rewolucji” – po raz pierwszy w całości od 1948 roku.
Data:
środa, 01.01.2025 - wtorek, 30.12.2025
Godzina 11:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Lokalizacja:
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Aleje Marcinkowskiego 9 61-745 Poznań
61-745 Poznań
Bilety:
Bilety od - 13 PLN
Wstęp bezpłatny - wtorek - 0 PLN