Galeria sztuki dwudziestolecia międzywojennego
Galeria sztuki dwudziestolecia międzywojennego prezentuje dzieła awangardy oraz twórców École de Paris, takich jak Gustaw Gwozdecki, Mela Muter, Eugeniusz Zak czy Roman Kramsztyk. Obok nich znajdują się prace krakowskich formistów, z kluczową kompozycją „Akt z książką na tle Miechowa” Zbigniewa Pronaszki, oraz dzieła związane z poznańską grupą Bunt i konstruktywistami z Łodzi i Warszawy – w tym Stanisława Kubickiego, Władysława Strzemińskiego i Henryka Stażewskiego.
Ekspozycja obejmuje także prace twórców związanych z Zakopanem, takich jak Stanisław Ignacy Witkiewicz, Rafał Malczewski i Zofia Stryjeńska, zestawione z dziełami klasycystów Ludomira Śleńdzińskiego i Wacława Borowskiego.
Galeria kolorystów
Galeria otwiera się na powojenną twórczość kolorystów, której geneza sięga pierwszej stałej ekspozycji sztuki współczesnej w Polsce, zorganizowanej w 1958 roku przez prof. Zdzisława Kępińskiego. Po 1945 roku kolorystów, takich jak Artur Nacht-Samborski czy Wacław Taranczewski, wyróżniały wpływowe stanowiska akademickie, co uczyniło ich sztukę punktem odniesienia dla młodszego pokolenia artystów.
Wystawa podzielona na cztery sektory – pejzaż, portret, martwa natura i akt – ukazuje kluczowe tematy podejmowane przez kolorystów, unaoczniając zmiany w sztuce po II wojnie światowej. Wśród prezentowanych dzieł znajdują się m.in. „Głowa” Nachta-Samborskiego, „Martwa natura ze świątkiem IX” Taranczewskiego oraz „Pejzaż z Łagowa” Piotra Potworowskiego.
Data:
środa, 01.01.2025 - wtorek, 30.12.2025
Godzina 11:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Lokalizacja:
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Aleje Marcinkowskiego 9 61-745 Poznań
61-745 Poznań
Bilety:
Bielty od - 13 PLN
Wstęp bezpłatny - wtorek - 0 PLN