Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku znajduje się na trzecim piętrze nowego gmachu Muzeum Narodowego w Poznaniu. Ekspozycja, ułożona chronologicznie i tematycznie, obejmuje obrazy oraz rzeźby powstałe w okresach klasycyzmu, romantyzmu, historyzmu, realizmu, impresjonizmu i Młodej Polski. Aranżacja galerii ukazuje wzajemne powiązania dzieł, umożliwiając ich wielowymiarową interpretację.
Trzon kolekcji stanowią dzieła przekazane przez Seweryna Mielżyńskiego w 1870 roku, w tym obrazy z przełomu XVIII i XIX wieku oraz zespół rycin i rysunków. Drugim ważnym źródłem są dzieła z Galerii Rogalińskiej Edwarda Aleksandra Raczyńskiego, w tym prace Jacka Malczewskiego i artystów młodopolskich. Kolekcja była systematycznie wzbogacana darami osób prywatnych, instytucji i samych twórców.
Galeria otwiera się na sztukę czasów Stanisława Augusta, m.in. z portretem koronacyjnym króla autorstwa Marcella Bacciarelliego. Wyróżniają się także monograficzne prezentacje prac Josepha Grassiego, Aleksandra Orłowskiego, Piotra Michałowskiego i Jacka Malczewskiego. W nurcie historyzmu dominują dzieła Jana Matejki, a w realistycznym – prace Józefa Szermentowskiego, Józefa Brandta i Maksymiliana Gierymskiego.
Impresjonizm reprezentują m.in. „Mokra Wieś” Władysława Podkowińskiego i „Targ na Kwiaty” Józefa Pankiewicza. Sztuka Młodej Polski obejmuje dzieła takich twórców jak Olga Boznańska, Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański i Wojciech Weiss, które dopełniają tę bogatą ekspozycję.
Parkingi
Przed gmachem głównym Muzeum Narodowego znajduje się parking dla autobusów, pozwalający na bezpieczne wyjście/wejście pasażerów. Czas postoju na tym parkingu jest ograniczony do 15 min.
Na alejach Marcinkowskiego przed gmachem muzeum dostepne sa również dwa miejsca (koperty) przeznaczone dla pojazdów osób niepełnosprawnych.
Najbliższe parkingi dla samochodów osobowych zlokalizowane są pod placem Wolności, na Alejach Marcinkowskiego oraz Placu Wielkopolskim. Postój na tych parkingach jest płatny.
Dostępność
Muzeum Narodowe (gmach główny) wyposażone jest w podjazd oraz specjalne windy dla osób poruszających się na wózkach. W holu znajduje się toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych.
Dla osób niewidomych i słabowidzących zostały przygotowane plany tyflograficzne w części galerii stałych głównego gmachu Muzeum Narodowego oraz podpisy w alfabecie Braille’a dla wybranych dzieł sztuki.
foto: Jan Matejko / Stańczyk / 1862
olej na płótnie, 88 x 120 cm / własność Muzeum Narodowe w Warszawie
Data:
środa, 01.01.2025 - wtorek, 30.12.2025
Godzina 11:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Lokalizacja:
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Aleje Marcinkowskiego 9 61-745 Poznań
61-745 Poznań
Bilety:
Bilety od - 13 PLN
Wstęp bezpłatny - wtorek - 0 PLN