„Całe życie w dresach” to próba opowiedzenia o doświadczeniu bycia matką Jeremiego. Justyna Tomczak-Boczko, opiekę nad synem traktuje jako sztukę życia, w której poczucie humoru jest niezbędne. Bo jej życie nie jest ani tak smutne, ani tak przerażające, jak by się mogło wydawać. Być może dlatego, czasem słyszy od znajomych: „Justyna, ty w ogóle nie wyglądasz na matkę niepełnosprawnego dziecka”. Podczas spektaklu, grając samą siebie, opowiada o swoim życiu z dużym dystansem i zaskakującą dawką czarnego humoru.
Spektakl otrzymał wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim 2017 roku „za ukazanie siły teatrów non-fiction”. Znalazł się także w finale Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best OFF”.
Przedstawienie dla widzów od 16 roku życia.
Justyna Tomczak-Boczko Aktorka i założycielka Teatru „Y”, tłumaczka, nauczycielka hiszpańskiego.
Współpracowała z Teatrem Strefa Ciszy z Poznania, była współautorką i aktorką spektakli i happeningów teatralnych. W 2005 r. podczas pobytu na stypendium w Meksyku zagrała główną rolę w spektaklu „Król Ubu” w reżyserii Beto Ruiza. W tym samym roku zagrała główną rolę w filmie krótkometrażowym Ojo por ojo, w reżyserii Jose Luisa Fuentes.
Z reżyserem Beto Ruiz wystawiła w Poznaniu spektakl „Pozioma Pionowa” na podstawie „Szklanego klosza” Sylvii Plath. Kształciła się u wielu pedagogów i aktorów z Japonii, Brazylii, Francji, Danii, Meksyku i Polski.
Justyna skończyła politologię oraz filologię hiszpańską. W 2011r. zrealizowała monodram „Cały ten Meksyk”. Pokazała go tylko raz. Potem urodził się Jeremi. który jeszcze przed urodzeniem zaraził się wirusem cytomegalii. W związku z tym cierpi na małogłowie kilka innych poważnych schorzeń. Od tej pory życie Justyny to ciągła walka o zdrowie syna. Jednocześnie studiuje na językoznawstwie i robi dzienny doktorat, a dla przyjemności czyta masę kryminałów.
Wróciła na scenę monodramem „Całe życie w dresach”, który zrealizowała z Teatrem Ba-Q.
Teatr Ba-Q
Teatr Ba-Q powstał w 2009 roku w Poznaniu jednocząc wiele artystycznych osobowości ze środowisk mniejszościowych. Z Ba-Q współpracują m.in. aktorzy-imigranci: Hiszpanka Eva Rufo, Francuz arabskiego pochodzenia Hacen Sahraoui, pisarz i działacz LGBT Bartosz Żurawiecki oraz aktywistka na rzecz osób z niepełnosprawnościami Justyna Tomczak-Boczko. Liderem teatru jest Przemek Prasnowski, aktor i reżyser dla którego kluczowym tematem artystycznych realizacji jest spotkanie z Innym. Głównymi bohaterami spektakli Ba-Q są ludzie wymykający się stereotypom i walczący ze swoim wykluczeniem.
Spektakl prezentowany w ramach „Teatru powszechnego” – autorskiego projektu performatywnego realizowanego przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu od 2016r., złożonego z przedstawień tworzonych przez środowiska osób zagrożonych wykluczeniem ze względu na stan zdrowia czy status społeczny.
Tekst: Justyna Tomczak-Boczko
Reżyseria: Przemek Prasnowski
Scenariusz: Justyna Tomczak-Boczko, Przemek Prasnowski
Obsada: Justyna Tomczak – Boczko
Muzyka: Maciej Kuśnierz
Kostiumy: Dorota Słomczyńska
Wizualizacje: Hacen Sahraoui
Ruch sceniczny: Adrian Rzetelski
Produkcja: Fundacja Barak Kultury
Premiera: listopad 2016 w ramach Innego festiwalu
Czas trwania: 50 min.
foto. A. Różańska
Data:
czwartek, 27.09.2018, 19:00
Wykonawca / Organizator:
CK Zamek
Lokalizacja:
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu
ul. Św. Marcin 80/82
61-809 Poznań
Bilety:
Bilety od - 10 PLN
Bilety do - 15 PLN
