5 kwietnia na ekrany kin trafi najnowszy film hiszpańskiej reżyserki, Eleny Trapé, pt. „Berlin, Barcelona”.
Film opowiada o trzydniowej wizycie grupy znajomych, którzy postanawiają odwiedzić przyjaciela z czasów studenckich obecnie mieszkającego w Berlinie.
Starzy przyjaciele studiujący niegdyś wspólnie w Barcelonie: Olivia (Alexandra Jiménez), Guille, (Isak Férris) i Eloi (Bruno Sevilla) postanawiają wpaść bez zapowiedzi i zrobić niespodziankę urodzinową Comasie (Miki Espabré). Nieco przytłoczony jubilat ugaszcza przyjaciół w swoim mieszkaniu i wspólnie z nimi planuje nadchodzące dni. Niewinny weekendowy wypad jest jedynie zasłoną dymną dla prawdziwych powodów przyjazdu do Berlina. Dalszy ciąg zdarzeń może zaskakiwać, ale tylko na pierwszy rzut oka. Każdy z bohaterów przywiózł wraz z bagażem swoją tajemnicę i problemy, z którymi przyjdzie się wspólnie zmierzyć, a to niestety mocno odbije się na wszystkich.
„Berlin, Barcelona” nakręcony został w Berlinie, i tam wraz z bohaterami odbywamy miejski spacer. Spacer czasem śmieszny, jednak przede wszystkim gorzki i przepełniony często niezrozumiałymi pretensjami do innych i świata. Olivia, Guille, Eoi i Comas należą bowiem do pokolenia ludzi zblazowanych, słabych, skrajnie egoistycznych i płytkich. Brak komunikacji wewnątrz paczki znajomych jest na tyle dojmujący, że widz dość szybko przestaje darzyć szczerą sympatią bohaterów i przeczuwa brak happy endu w tej historii.
Nie jestem pewna, czy zamierzenie reżyserka pokazała współczesnych 30-latków jako pokolenie „dzieci we mgle”, które jest tak skupione na swoich problemach, że nie jest w stanie ze sobą szczerze porozmawiać i okazywać sobie empatii. Bohaterowie, którzy nie wyściubiają nosa poza bańkę swoich problemów nie wzbudzają również empatii w widzu i może dlatego film ogląda się z umiarkowanym zainteresowaniem, które raczej nie utrzyma się długo po seansie.
tekst: Aleksandra Klonowska
foto: Institut Català de les Empreses Culturals, Coming Soon Films, Miss Wasabi, Instituto de la Cinematografía y de las Artes Audiovisuales (ICAA), Televisió de Catalunya (TV3), Radio Televisión Española (RTVE)