Kolejny raz zapraszamy wszystkich mieszkańców Poznania na dziedziniec UM, który przez ponad tydzień stanie się sceną teatralną. W ramach Lata #NaWolnym zobaczymy m.in. spektakle z Poznańskich teatrów, ale również gościnnie pojawi się Teatr Polonia z Warszawy czy Teatr Komedia z Wrocławia pełen repertuar wraz ze skróconym opisem wydarzeń znajdziecie poniżej.
Program Teatr #NaWolnym – sierpień 2018 :
17 sierpnia 2018 godz. 20:00 – piątek
PePePe. Przegląd Piosenki Poznańskiej – Teatr Polski w Poznaniu
Dlaczego nikt nie śpiewa o Poznaniu?
Nieprawda. Śpiewamy my!
Odkurzamy zapomniane szlagiery, sięgamy po teksty przedwojennych kabaretów, piosenki socrealistyczne, poezję poznańskich twórców i przeboje, które każdy rozpozna po jednej nutce. „Bana do Poznania” nie jest gorsza niż „Jedzie pociąg z daleka”, a „Pegaz Gulczyński” wzrusza niczym „Janek Wiśniewski padł”.
18 sierpnia 2018 godz. 19:00 – sobota
La La Lalki – Teatr Animacji w Poznaniu
Jakie tajemnice kryje w sobie magazyn pełen teatralnych lalek? Co się tam dzieje, gdy teatr pustoszeje i lalki zostają same? Od dawna podejrzewaliśmy, że nasze lalki prowadzą pełne przygód, bogate towarzysko życie. Mają swoje marzenia, rozterki, miłostki, problemy i smutki, potrafią być zabawne, straszne, narwane i mądre. Piękne i brzydkie jednocześnie. Targają nimi prawdziwe, wielkie emocje. Niektóre mają kilkadziesiąt lat, inne ledwo odrosły od podłogi. Wiele można o nich mówić, ale po co, skoro same postanowiły o sobie zaśpiewać? Pierwszy raz w historii nasze teatralne lalki śpiewają o swoim fascynującym życiu, tak podobnym i tak odmiennym od naszego. Przyjdźcie do Teatru Animacji i wspólnie z nami poznajcie ich sekrety!
19 sierpnia 2018 godz. 21:00 – niedziela
Gąska – Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze
W „Gąsce” (tytuł oryginalny „Kurica”) Kolady zwierciadło jest podwójne. Pamięta on bowiem, że jest nim, od stuleci, także teatr, w którym dzieje się akcja sztuki. Teatr, na dodatek, to w tym wypadku nie tylko scena dramatyczna w Dechowsku. To także wplecione w kwestie bohaterów cytaty z dramatów Czechowa i liczne do nich odniesienia – z tytułem na czele. Drób (Gąska czy Kura) zastępuje tu przecież słynną Czechowowską Mewę. – Cóż za znamienne obniżenie lotów! Choć tu i tu teatr i aktorstwo w roli głównej.Signum temporis.
„Gąska”, dając wykonawcom fenomenalny materiał do kreacji, śmieszy do łez.
Ale też, zgodnie z najlepszymi wzorami rosyjskiej komedii, przeraża. Jest, jak w słynnym powiedzonku – i śmieszno, i straszno. Lecz nie tylko w tym wyrafinowaniu jej smak i jakość. Gdyby tak było, mielibyśmy do czynienia jedynie ze świetną rodzajówką. To, co w tym tekście najbardziej frapujące, to zadawane przez autora pytania: co jest tu teatrem, grą, a co rzeczywistością pozasceniczną?; czy wszyscy jesteśmy skazani na bycie aktorami – niekoniecznie na scenie? Pytania, które z mocą odkręconego na cały regulator, uprzykrzającego życie bohaterów, radiowęzła przekraczają barierę rampy.
20 sierpnia 2018 godz. 20:00 – poniedziałek
Seks dla opornych – Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
Alice i Henry, to małżeństwo z dwudziestoparoletnim stażem wiodące zwyczajne, pracowite, wręcz banalne życie. Pragnąc ożywić swój związek i obudzić dawną namiętność wybrali się na weekend do ekskluzywnego hotelu z podręcznikiem Seks dla opornych. Co z tego wynikło, to trzeba zobaczyć. Będzie emocjonująco, burzliwie, wzruszająco, śmiesznie i zarazem gorzko, jak to w małżeństwie bywa.
21 sierpnia 2018 godz. 21:00 – wtorek
Danuta W. – Teatr Polonia w Warszawie
Spektakl DANUTA W. powstał na kanwie książki Danuty Wałęsy Marzenia i tajemnice, opracowanej przez Piotra Adamowicza, wydanej przez Wydawnictwo Literackie z Krakowa. W odważnej i przejmującej autobiografii autorka opowiada o sobie, swojej rodzinie i burzliwej historii Polski ostatnich dekad. Mówi – jak zawsze naturalna i silna – zarówno o chwilach wspaniałych, jak i o cenie, którą przyszło za nie zapłacić. Opowiada światu swoją wersję wydarzeń.
W roli Danuty Wałęsy zobaczymy Krystynę Jandę, która o swojej pracy nad tekstem i spektaklem mówi tak:
Ten spektakl i ta rola, z legendarnym przywódcą Solidarności i Prezydentem Polski w tle, to jedno z największych moich wyzwań życiowych, nie tylko zawodowych, ale także ludzkich i obywatelskich. Każdego dnia wyznania pani Danuty Wałęsowej budzą mój podziw i wzruszenie. Prostota i szczerość tych wypowiedzi zdumiewa i wywołuje szacunek. Wszystko to budzi ochotę, aby w ogóle historię Polski opowiedzieć od strony kobiet.
22 sierpnia 2018 godz. 20:00
Nic nie gra – Wrocławski Teatr Komedia
Sztuka opowiada o amatorskim zespole teatralnym jednej z politechnik próbującym zrealizować premierę przedwojennego dreszczowca . Mimo usilnych starań zespołu, przedstawienie, z powodu przeróżnych, zabawnych kłopotów technicznych, nie przebiega w zamierzony sposób. Im bardziej wykonawcy starają się te problemy ominąć tym stają się one coraz większe, aż do niespodziewanego zakończenia. Połączenie kryminału Agaty Christie z kabaretem „Monty Python”. Angielski humor w najlepszym, najczystszym wydaniu.
Sztuka „The Play That Goes Wrong” została uznana za najlepszą komedię na londyńskim West Endzie, otrzymała prestiżową nagrodę Laurence Olivier Award.
23 sierpnia 2018 godz. 20:00 – czwartek
Kalina + koncert gitarowy – Teatr Nowy w Poznaniu
Bąbelki, brązowy kolor, biała czcionka na czerwonym tle – to Coca-Cola. Przymknięte powieki, pełne usta, zmysłowy szept – to Kalina, wielka diwa polskiej piosenki. Co je łączy? Obie są znakami towarowymi.
Oto opowieść o kobiecie, która nie chciała być postrzegana jako człowiek, a jako zjawisko nieskrępowane regułami rządzącymi światem – choć los nawet na chwilę nie pozwalał jej zapomnieć, że wciąż jest jednak śmiertelna.
O konstruktorce własnego mitu, która zżymała się na jego użycie. O wielkiej falsyfikatorce, która najbardziej bała się zamknięcia w jednej formie. O micie, lepionym z ról, prasy, anegdot, wspomnień kochanków i męża – Pigmaliona. O kobiecie – matrioszce, choć, jak mówiła, matrioszki ją przerażają. Wreszcie – o znaku towarowym, używanym i reprodukowanym w kolejnych opowieściach.
Znaku, który chciał być słuchany i pragnął zrozumienia.
Czy dostanie je od nas?
24 sierpnia 2018 godz. 20:00 – piątek
Akompaniator – Teatr Muzyczny w Poznaniu
Akompaniator w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza, rozgrywa się pomiędzy dwiema postaciami: divą operową (Lucyna Winkel) i towarzyszącym jej od trzydziestu lat pianistą (Wiesław Paprzycki). Ich relacja, wzbierająca emocjonalnym crescendo, eksploduje dramatycznym i dość niedorzecznym wyznaniem. Opowieść o miłosnej obsesji w miarę rozwoju akcji przekształca się z przezabawnej farsy w thriller psychologiczny. A wszystko – z muzyką operową w tle – dotyczy odwiecznych problemów: konfrontacji marzeń z rzeczywistością, życia ze sztuką, pragnień z możliwościami.
25 sierpnia 2018 godz. 21:00 – sobota
Goła Baba – Producent wykonawczy Joanna Szczepkowska
Bilety
Dystrybucja wejściówek na spektakle teatralne rozpocznie się 1.08.2018. Bilety są bezpłatne. Dla jednej osoby przewidziane są maksymalnie dwie wejściówki.
Wejściówki będzie można zamówić online przez stronę internetową partnera bilety24.pl . Bilety należy wydrukować w domu. Przed wejściem na Dziedziniec będą sprawdzane przez bileterki.
Link do strony dystrybutora będzie podany do dnia 25.07.2018.
Dla osób, dla których nie starczy biletów online, będzie przygotowana możliwość zdobycia biletu w Centrum Informacji Miejskiej na 2 dni robocze przed każdym spektaklem.
Szczegółowa rozpiska z terminami pojawi się 10 sierpnia.
Specjalna pula biletów zostanie przekazana do Centrum Inicjatyw Rodzinnych oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych.
Data:
piątek, 17.08.2018 - sobota, 25.08.2018
Godzina 19:00
Wykonawca / Organizator:
Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania
Lokalizacja:
Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania
Pl. Kolegiacki 17
61-842 Poznań
Bilety:
Wstęp wolny za okazaniem wejściówki - 0 PLN
