Najpierw:
- BUNT. Protest przeciw nijakości. Ze spontanicznej kreski dziecka zaczyna wyrastać przekorny styl. Kolory mogą być dwa: czerń mazaka i biel kartki. Szybkie gesty artysty powołują do istnienia abstrakcyjne, minimalistyczne formy i zastęp bohaterów o charakterystycznych oczach-piegach. „Multiźrenicowość”, rozglądanie się, obserwacja. Watcher patrzy. Spontaniczne gesty, spontaniczne decyzje: ręka robi RUCH po kolor.
. - Różne miasta, różne kraje. Różne języki, style, sensy, sposoby widzenia. Słowem – graffiti. RUCH kulturowy – ważny i prężny. Jego dynamika bije też z prac na płótnie Noriakiego. To malarstwo gestu wyrastające z bardzo konkretnego doświadczenia. Oto malarz, który wciąż jest na ulicy, w centrum pola kolektywnej energii wizualnej. Jego spojrzenie i ręka biegają w chmurze tagów, reklam, znaków, odniesień.
. - A skoro ulica, to MIASTO. Raz jest płótnem, innym razem obrazem. Miasto tworzy Noriakiego, a Noriaki miasto. Nawet Wielki Świat nie pozostaje obojętny. Sam „The Guardian” ogłasza go jedną z dziesięciu głównych atrakcji Poznania. Znak rozpoznawczy: Watcher. Ale street art ma też swoją stronę „malarsko-malarską”. Rozpiętą między miejskimi murami, kartkami notesów, ścianami studyjnymi i płótnem.
.
Noriaki, pokazując swoje malarstwo, wpuszcza nas za kulisy. Mówi: „Sejf jest za obrazem”.
.
Wystawa Noriakiego w Galerii na Dziedzińcu jest częścią programu obchodów 18. urodzin Starego Browaru w Poznaniu. Projekt „Sejf jest za obrazem” będzie pierwszą tak obszerną prezentacją obrazów poznańskiego artysty i okazją, żeby odkryć mniej znane rozdziały twórczości „ojca” słynnego Watchera.
.
Galeria na Dziedzińcu w Starym Browarze nazywana jest „galerią popkultury”. To jedyne miejsce w Poznaniu z regularnym programem poświęconym multidyscyplinarnym projektom z pogranicza sztuki, muzyki i mody. Stary Browar do współtworzenia wystaw w Galerii zaprasza lokalnych artystów i animatorów, a także wybitnych twórców spoza Polski (m.in. Björk, Davida LaChapelle’a, Iris van Herpen). W Galerii na Dziedzińcu odbywają się jedne z najciekawszych wydarzeń kulturalnych poświęconych lokalnej scenie artystycznej oraz inicjowanych przez poznańskie instytucje: monograficzna wystawa Ryszarda Kai w 2019 r., wystawy Konkursu 30/30, Poznań Design Festival oraz prezentacje studentów i wykładowców Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Data:
środa, 01.09.2021 - poniedziałek, 31.01.2022
Godzina 12:00
Wykonawca / Organizator:
Stary Browar
Lokalizacja:
Stary Browar | Park Starego Browaru | Galeria na Dziedzińcu
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
Bilety:
Bilety - 10 PLN