Noc Muzeów w Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
- godz. 18:00, 19:30, 21:00 – OprowadzanieGoście zostaną oprowadzeni po budynku Collegium Maius, mieszczącym się w centrum Poznania. Zostaną zaprowadzeni do miejsc, które na co dzień nie są dostępne szerokiej publiczności. Podczas Nocy Muzeów zajrzymy m.in. do gabinetu rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego. Gości oprowadzi dyrektor Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. UAM, dr hab. Andrzej Gulczyński.
zbiórka: hol główny budynku Collegium Maius, ul. Fredry 10 / czas oprowadzania ok. 30 minut
Gra miejska „Przechadzka z Adasiem”
Gra do pobrania podczas Nocy Muzeów (Collegium Maius, ul. Fredry 10, Poznań) (Upominki dla pierwszych 20 rodzin, które ukończą grę)
Prelekcje / Sala Śniadeckich, Collegium Maius, ul. Fredry 10
- godz. 20:00 – dr Elzbieta Lijewska – Szlakiem Mickiewicza po Wielkopolsce (ok. 15 minut)
.
Prelegentka jest znawczynią i popularyzatorką związków Mickiewicza z Wielkopolską, pracuje jako adiunkt na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej (Laboratorium Dokumentacji Literackiej), jest m.in. współredaktorka książki Na tropach Adama Mickiewicza w Wielkopolsce.
- godz. 20:30 – prof. UAM, dr hab. Andrzej Gulczyński – Jakie będzie Muzeum UAM?
.
Prelegent jest dyrektorem MUAM, badaczem europejskiej kultury prawnej, dziejów nauki i dziedzictwa Wielkopolski. Autor publikacji naukowych i redaktor serii „Dziedzictwo Wielkopolski”, „Wielkopolska dawniej i dziś. Studia, źródła i materiały”, „Magistri Nostri. Profesorowie Wydziału Prawa Poznańskiego Uniwersytetu”. W latach 2014–2020 był prezesem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Dostępne wystawy
- godz. 18:00–23:00„Dlaczego Mickiewicz, czyli o tym, jak Poeta został patronem Uniwersytetu”Wystawa planszowa ukazująca związki A. Mickiewicza z Wielkopolską, prowadzone tu badania nad jego twórczością, nadanie imienia uniwersytetowi oraz sposoby kultywowania osoby Patrona. (korytarze Collegium Maius, ul. Fredry 10)
.
„Collegium Maius – Od Kolonizatorów do Polonistów”
.
Wystawa planszowa przedstawiająca historię jednego z najważniejszych budynków uniwersyteckiego w Poznaniu, będącego obecnie siedzibą Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Fotografie, dokumenty i cytaty przypomną dawne wydarzenia i pomieszczenia w miejscach.
Warsztaty dla dzieci (od 7 do 9 lat)
- godz. 18:00, 19:30 – Lalka, miś, klocki… – dawne i współczesne zabawki dziecięce – zapisy 61 829 47 40Zabawki są najważniejszym przedmiotem dzieciństwa. Pełnią różne funkcje: ludyczną (zabawową), socjalizacyjną, wychowawczą, edukacyjną, terapeutyczną.
Celem warsztatów będzie przedstawienie nie tylko zabawek, którymi bawiły się dzieci w dawnych czasach, ale także tych współczesnych. Dzieci nauczą się, jak można w prosty sposób przygotować najprostsze przedmioty służące zabawie.
Warsztaty prowadzone przez zespół pod kierunkiem prof. Katarzyny Kabacińskiej-Łuczak i prof. Doroty Żołądź-Strzelczyk.
Sala 226, Collegium Maius, ul. Fredry 10
Zagadkowe zwiedzanie rodzinne
- godz. 17:00 – 21:00 – „W poszukiwaniu Mickiewicza”
(rodzice z dziećmi) (hol Collegium Maius, ul. Fredry 10, Poznań), wejście co 15 minut – zapisy 61 829 47 40
.
Ćwicz swoją spostrzegawczość, poszukując wizerunków Adama Mickiewicza na terenie budynku Collegium Maius. Rozwiązując zagadki na trasie, dowiedz się ciekawych rzeczy o naszym patronie. Nie obawiaj się zajrzeć w najciemniejsze zakamarki pomieszczeń, by móc trafić w miejsca, gdzie ukryte jest oblicze wieszcza.
Data:
14 maja 2022, 18:00 -23:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
Lokalizacja:
Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
ul. Wieniawskiego 1
61-712 Poznań
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN