Prowadzona przez samych Bambrów placówka jest pełna opowieści z życia wziętych. Zwiedzanie rozpoczynamy na parterze w odtworzonym dziewiętnastowiecznym bamberskim domu.
Turyści przechodzą przez sień, sypialnię i jadalnię, zaglądają do kuchni i komory. Wielu odnajduje tu meble i sprzęt, jaki widywali u swoich dziadków. Przechodząc na I piętro, mijamy galerię fotografii dawnych i współczesnych rodzin bamberskich.
Na piętrze poza sprzętem rolniczym można podziwiać pięknie haftowane chusty i czepce oraz przyjrzeć się z bliska odświętnemu strojowi bamberskiemu. Powstał on tutaj w podpoznańskich wsiach i jest całkowicie odmienny od tego noszonego w Bambergu. Współcześnie stanowi wizytówkę miasta Poznania.
W trakcie trwania całego wydarzenia istnieje możliwość samodzielnego zwiedzenia Muzeum oraz zrobienia pamiątkowego zdjęcia z Bamberką w tradycyjnym stroju.
Program Nocy Muzeów w Muzeum Bambrów Poznańskich:
- godz. 16:30 – 21:00 – Warsztaty plastyczne dla dzieci „Zaprojektuj swój czepek bamberski” / Warsztaty odbywają się w holu głównym.
. - godz. 17:30 – Zwiedzanie muzeum dla dzieci z Bamberką
. - godz. 18:00 – Wernisaż wystawy czasowej „Nić dziedzictwa – haft bamberski”
. - godz. 20:00 – Zwiedzanie z przewodnikiem w gwarze poznańskiej
/ uwaga: liczba uczestników ograniczona powierzchnią muzeum
. - godz. 22:00 – Zwiedzanie wystawy czasowej „Nić dziedzictwa – haft bamberski”
/ uwaga: liczba uczestników ograniczona powierzchnią muzeum
Na wystawie „Haft bamberski – nić dziedzictwa” prezentujemy m.in. ręcznie haftowane czepki bamberskie, powstałe w 2024 roku podczas warsztatów prowadzonych przez Paulinę Młynarczak w ramach projektu „Czepek odświętny i uroczysty u Bamberek” zrealizowanego przy pomocy środków budżetu Województwa Wielkopolskiego.
Celem projektu było odtworzenie tradycyjnych bamberskich nakryć głowy. Paulina Młynarczak zgłębiła techniki białego haftu, opracowała wzory, wykonała pierwsze czepce i podzieliła się zdobytą wiedzą podczas warsztatów, w trakcie których uczestniczki stworzyły własne czepce i bandy.
Efekty pracy początkujących rękodzielniczek, stanowią zachętę do refleksji nad pięknem sztuki ludowej i wyzwaniami, jakie niesie ze sobą odtwarzanie unikatowego, lokalnego dziedzictwa.
Autorki haftów prezentowanych na wystawie:
Paulina Młynarczak oraz Lena Kaczor, Adrianna Łysek, Dominika Marciniak, Patrycja Marciniak, Katarzyna Skibińska, Agnieszka Synak, Zofia Zbąszyniak-Gołaska.
.
Data:
sobota, 17.05.2025, 16:30 -00:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Bambrów Poznańskich
Lokalizacja:
Muzeum Bambrów Poznańskich
ul. Mostowa 7/9
61-854 Poznań
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN